Dairy

1 qt Half N Half $4.50
1 lb Unsalted Butter $3.85
3/4 lb Swiss Cheese $4.25
1 lb American Cheese $4.50
1 lb Cheddar Cheese $5.00
12 Eggs $2.75
1 pt Home Made Ranch Dressing $3.85
1 pt Alfredo Sauce $3.85

Produce

1 lb Carrots $1.75
1 lb Russet Potatoes $0.50
1 lb Sweet Potatoes $1.00
1 lb Cucumber $2.00
1 lb Yellow Onion $1.00
1 lb Red Onion $1.25
1 lb Tomatoes $2.50
1 head Green Leaf Lettuce $1.75
1 bunch Asparagus $4.00
1 Lime $0.25
1 Lemon $0.55
1 Granny Smith Apple $0.75
1 Orange $0.50
1 pt Cooked Brussel Sprouts $2.00
1 pt Red Cabbage $2.00

Pantry

1/2 gal Orange Juice $5.00
1 gal Motts Apple Juice $7.00
1 cansiter Salt $1.00
1 lb Sugar $1.00
2 lb bag Brown Sugar $3.50
5 lb All Purpose Flour $2.60
1 lb All Purpose Flour $0.60
5 lb Bread Flour $2.60
1 lb Bread Flour $0.60
5 lb Fine Ground White Cornmeal $2.60
1 lb Fine Ground White Cornmeal $0.60
2 lb box Baking Soda $2.00
5 lb box Yellow Cake Mix (about 5 box mixes) $10.00
5 lb Brownie Mix $10.00
1 lb Dry Instant Yeast $6.00
1 lb Pancake Mix $2.00
1 lb Uncooked Macaroni Noodles $1.50
1 lb Uncooked Spaghetti Noodles $1.50
1 lb White Rice $0.75
1 lb Brown Rice $3.00
1 lb Fresh Handmade Papardelle Pasta $6.00
5 oz Fresh Handmade Papardelle Pasta $2.50
8 oz Gluten Free Penne $4.00
1 20 oz bottle Ketchup $2.50
1 qt of Honey $4.00
1 pt Pancake Syrup $1.25
1.5 oz pack of Coffee (about 30 cups) $1.25
Assorted Hot Tea Bags $0.25
1 gal Canola/Olive Oil Blend $12.00
1 loaf Whole Grain Bread $6.50
1 loaf Rye Bread $6.50
1 loaf Sourdough Bread $6.50
1 individual packaged Gluten Free Bun $2.50
1 6-pack of English Muffins $2.00
12 oz Grits $2.00
1 lb Raisins $0.75
1 individual pack of Cream Cheese or Jelly $0.25

Meat

1 lb Bacon $5.00
12 oz Turkey Bacon $3.00
1 lb Deli Style Pastrami $6.00
1 lb Ham $3.00
1 lb Salami $5.00
1 lb Deli Style Turkey $4.50
8 oz Salmon Filet $6.00
1 lb Uncooked Peeled Jumbo Shrimp $11.00
7 oz Redfish $5.25
Boneless, Skinless Chicken Breast $4.50
Boneless, Skinless Duck Breast $6.50
5 lb pack of 80/20 Ground Beef $20.00
1 lb pack of 80/20 Ground Beef $5.50
4 pack Texas Black Angus Beef Hamburger Patty $8.00
3 lb Black Angus Beef Chuck Roast $16.00
1/2 Roasted Chicken $6.00

Household

1 gal Hand Soap $10.00
1 gal Germicidal Bleach $10.00
1 bag Ice $2.00
1 250pk of Folded Paper Towels $2.00
1 jumbo roll Toilet Paper (equal to 3 home rolls) $5.50

Beer, Wine and Liquor based on availability. Please call for pricing.

For same day orders, please come by and shop in person, or call us at 972-442-0116 for pickup.

For next day orders and deliveries, message our Facebook page or email us at groceries@josephinesnb.com.

Josephine’s Neighborhood Market will operate under our normal business hours of 10 am – 9 pm every day of the week.

We have partnered with Team Up to Fight Hunger, which is a local organization that is handing out vouchers to local restaurants via area food banks. If you would like to make a donation to this program, please do so HERE.